Diagnoza skóry głowy i włosów

Z uwagi na fakt, jak wiele chorób i przyczyn ma wpływ na kondycję włosów, diagnostyka skóry głowy powinna mieć charakter interdyscyplinarny. Obok badań obrazowych rekomendujemy także analizy laboratoryjne oznaczające m.in. poziom hormonów oraz niedobory witamin i składników odżywczych. W przypadku konieczności dokonania bardziej złożonej diagnostyki nadmiernego wypadania włosów zaleca się konsultacje u kilku specjalistów: trychologa, dermatologa, endokrynologa oraz dietetyka. Tu nie ma miejsca na błędy. Pamiętajmy, że trafna diagnoza to podstawa do podjęcia efektywnego leczenia i powrotu do stanu sprzed choroby.

Diagnoza skóry głowy i włosów może obejmować różne rodzaje badań. Do najczęściej wykonywanych zaliczają się:

  • badanie trychologiczne (trichoskopia) – z zastosowaniem mikrokamery, która pozwala na zaobserwowanie m.in. nadmiaru zrogowaciałego naskórka, objawów zakażenia bakteriami czy drożdżakami,
  • badanie endokrynologiczne – TSH, FT3, FT4, estradiol, testosteron, androstendion, DHEA-S, progesteron, prolaktyna,
  • morfologię krwi (OB, CRP),
  • oznaczenie poziomu witaminy B12, cynku, miedzi, żelaza oraz elektrolitów – wapnia, magnezu, potasu i sodu,
  • badanie mikologiczne – w przypadku podejrzenia infekcji grzybiczej lub w celu identyfikacji konkretnego gatunku grzyba,
  • analiza pierwiastkowa włosa – w celu oceny stopnia odżywienia organizmu. Można wykonać dodatkowo lub alternatywnie dla oznaczenia najważniejszych pierwiastków z krwi.

Badanie u trychologa

Przed badaniem mikrokamerą, specjalista trycholog wykonuje także badanie naoczne, które pozwoli porównać gęstość włosów w różnych partiach na głowie. Test przeciągania palcami po włosach ma na celu sprawdzenie, w jakim stopniu włosy wypadają. Jeżeli wypadnie do pięciu włosów, wszystko jest w normie (dziennie prawidłowo możemy tracić do 100 włosów). Trycholog wyrywa kilka włosów, aby ocenić kondycję i odżywienie cebulek. Następnie w oku mikrokamery może ocenić poziom aktywności mieszków włosowych, stopień odrastania włosów oraz wszelkie aspekty związane ze stanem skóry głowy.