Jak dbać o włosy

Jak zacząć dbać o włosy?

Jeżeli zastanawiasz się, jak zacząć dbać o swoje włosy, zapewne nie jesteś zadowolona/zadowolony z ich wyglądu. Zanim znajdziesz idealną metodę pielęgnacji pamiętaj, że żelazną zasadą jest w tym przypadku systematyczność i konsekwencja. Nawet najlepszy zabieg nie zmieni twojej fryzury od razu. Poprawa kondycji włosów wymaga odrobiny cierpliwości.

Przed doborem środków i metod pielęgnacyjnych należy zastanowić się nad problemem, jaki ci doskwiera. Czy zamierzasz walczyć z nadmiernym wypadaniem włosów? A może twoje pasma są przesuszone i zniszczone? Walczysz z łupieżem lub innymi dolegliwościami? Pomyśl, jak chciałabyś/chciałbyś, aby wyglądały twoje włosy – były proste i gładkie czy falowane lub kręcone?

Wreszcie weź pod uwagę swoje naturalne predyspozycje, czyli to, jaki typ włosów odziedziczyłaś/odziedziczyłeś w genach po rodzicach. Sprawdź, czy twoje włosy są cienkie czy grube, czy są gęste czy raczej rzadkie, czy są proste czy może mają tendencję do kręcenia. Oceń też porowatość swoich włosów. Włos porowaty to taki, który ma dużo łusek. Jest stosunkowo chłonny na różne substancje, lecz także szybko traci wodę i składniki odżywcze, dlatego miewa tendencję do przesuszania się i puszenia. Porowatość możesz sprawdzić biorąc w palce pojedynczy włos i przeciągając go w palcach. Jeżeli wyczujesz minimalną chropowatość, twoje włosy są porowate.

Ogólne zasady są takie – włosy średnio i wysoko porowate wymagają pielęgnacji opartej na emolientach, a więc cięższej i ukierunkowanej na natłuszczanie oraz nawilżanie. Włosy nisko porowate, czyli te o zdrowym, lśniącym wyglądzie, mogą korzystać z lżejszych produktów. Włosy kręcone należy rozczesywać wyłącznie na mokro.

Jak prawidłowo myć włosy?

Przede wszystkim nie należy szarpać włosów, ani drapać skóry głowy, ponieważ osłabia to cebulki. Głowę należy myć delikatnie, masując skórę opuszkami palców. W ten sposób pobudzamy krążenie, co przyczynia się do lepszego dotlenienia i odżywienia cebulek. Masaż dodatkowo rozluźnia i relaksuje. Głowę należy myć powoli i dokładnie, ponieważ niedokładne mycie może skutkować szybszym przetłuszczaniem się włosów. Włosy myjemy w ten sposób, że powstałą z szamponu pianę delikatnie przeciągamy po włosach od nasady aż po końce. Nigdy nie pocieramy włosów o siebie nawzajem, ponieważ niszczy to ich strukturę. Po umyciu włosów należy spłukać głowę dokładnie pod bieżącą wodą, delikatnie odcisnąć włosy dłonią z nadmiaru wody i założyć na chwilę ręcznik. Po chwili, gdy ręcznik wchłonie nieco wody, można nałożyć maskę lub inny produkt pielęgnacyjny, zgodnie z zaleceniami. W zależności od typu produktu odżywczego włosy mogą wymagać kolejnego płukania.

Jak dbać o włosy domowymi sposobami?

Choć pewnie większość z nas słyszała o babcinych sposobach na pielęgnację, takich jak płukanie włosów w piwie czy nakładanie odżywki z żółtka jaja, to w przypadku włosów z problemami warto postawić na specjalistyczne metody. Domowe, tradycyjne środki są skuteczne i mogą przyczynić się do poprawy wyglądu włosów, jednak tylko tych zdrowych. Włosy wypadające, intensywnie osłabione czy z problemem łojotoku muszą zostać powierzone w ręce specjalisty trychologa. Oprócz zabiegów w gabinecie, z pewnością zaoferuje on klientowi również środki do pielęgnacji w warunkach domowych, dostosowane do rodzaju włosów oraz problemu.

Jak dbać o długie włosy

Długie włosy są ozdobą, ale wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Podstawą jest tutaj stosowanie środków dostosowanych do typu i porowatości włosów. Inne kosmetyki będą odpowiednie dla włosów cienkich i gładkich, a inne dla kręconych. Włosy zawsze należy wysuszyć po umyciu. Nigdy nie należy kłaść się spać z mokrymi włosami, ponieważ niszczy się ich struktura. Włosom szkodzi także nadużywanie gorącego powietrza suszarki (lepsze jest letnie i chłodne) oraz zbyt częste stosowanie lokówek i prostownic (przed stylizacją należy zabezpieczyć włosy środkiem chroniącym przed wysoką temperaturą). Najlepiej spać w rozpuszczonych włosach. Długie włosy powinny być codziennie szczotkowane, najlepiej przy pomocy szczotki z naturalnego włosia, która nie będzie elektryzować. Właściciele kręconych włosów powinni rozczesywać je wyłącznie po umyciu, nigdy na sucho, a najlepiej wybierać do tego grzebienie o szeroko rozstawionych zębach.