łysienie

Istnieje wiele rodzajów wypadania włosów, zwanych również łysieniem:

Łysienie z wiekiem jest naturalnym stanem, w którym włosy stopniowo zanikają. Więcej mieszków włosowych przechodzi w fazę spoczynku, a pozostałe włosy stają się słabsze i delikatniejsze.
Łysienie androgenowe jest chorobą genetyczną, która może dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Mężczyźni cierpiący na tę chorobę, zwaną łysieniem typu męskiego, mogą zacząć cierpieć z powodu wypadania włosów już w wieku nastoletnim. Charakteryzuje się cofającą się linią włosów i stopniowym zanikaniem włosów na koronie głowy. Kobiety doświadczają ogólnego przerzedzenia na całej skórze głowy, z najbardziej rozległym wypadaniem włosów na koronie.
Łysienie plackowate często rozpoczyna się nagle i powoduje niejednolite wypadanie włosów. Ten stan może spowodować całkowite łysienie. U około 90% osób z tą chorobą włosy powracają w ciągu kilku lat.
Łysienie uniwersalne powoduje wypadanie włosów z całego ciała, w tym brwi, rzęs i włosów łonowych.
Trichotillomania, najczęściej obserwowana u dzieci, jest zaburzeniem psychicznym, w którym osoba wyrywa sobie włosy.
Łysienie telogenowe jest tymczasowym przerzedzeniem włosów na skórze głowy, które występuje z powodu zmian w cyklu wzrostu włosów. Duża liczba włosów wchodzi w fazę spoczynku w tym samym czasie, powodując wypadanie włosów i późniejsze przerzedzenie.
Łysienie bliznowaciejące powoduje trwałą utratę włosów. Stany zapalne skóry (zapalenie tkanki łącznej, zapalenie mieszków włosowych, trądzik) i inne choroby skóry (takie jak niektóre formy tocznia i liszaja płaskiego) często powodują blizny, które niszczą zdolność włosów do regeneracji. Zbyt ciasno wiązane włosy mogą również powodować trwałe wypadanie włosów.

Problem łysienia

Wypadanie włosów może wpływać tylko na skórę głowy lub całe ciało. Może to być wynikiem genetyki, zmian hormonalnych, stanów medycznych lub leków. Każdy może odczuwać łysienie, ale częściej występuje u mężczyzn.

Łysienie zazwyczaj odnosi się do nadmiernego wypadania włosów ze skóry głowy. Dziedziczna utrata włosów z wiekiem jest najczęstszą przyczyną łysienia. Niektórzy ludzie wolą, aby ich wypadanie włosów przebiegało bez leczenia i nie przejmują się tym zbytnio. Inni ukrywają to fryzurą, czapką czy szalikiem. A jeszcze inni wybierają jedną z dostępnych metod leczenia, aby zapobiec dalszej utracie włosów i przywrócić ich wzrost.

Przed przystąpieniem do leczenia wypadania włosów należy porozmawiać ze specjalistą o przyczynach utraty włosów i możliwościach leczenia.

Co powoduje łysienie

Kiedy myślisz o łysieniu, prawdopodobnie myślisz o łysieniu typu męskiego, trwałej i zasadniczo nieodwracalnej formie wypadania włosów. Łysienie typu męskiego zwykle zaczyna się od cofającej się linii włosów i przerzedzania korony.

Ale jeśli nie masz łysiny typu męskiego i zaczynasz zauważać kępki włosów pod prysznicem, zrozumiałe jest, że może być to niepokojące.

Mogą istnieć pewne, tymczasowe przyczyny łysienia, o których powinieneś wiedzieć. Oto siedem powodów, dla których możesz tracić włosy.

1 Zaburzenie pracy tarczycy
Tarczyca pomaga regulować jakość włosów i ich wzrost. Utrata włosów może wystąpić zarówno przy nadczynności tarczycy, jak i niedoczynności tarczycy (niska i wysoka aktywność tarczycy).

Jeśli problemy z hormonami tarczycy są przyczyną łysienia – wtedy tracisz włosy na całej głowie, a nie w jednym konkretnym obszarze. Możesz także tracić włosy na ciele.

Na szczęście większość badań przesiewowych polega na sprawdzeniu tych rutynowych poziomów we krwi za pomocą prostego testu. Jeśli wyniki są nieprawidłowe, endokrynolog i dermatolog mogą pomóc w koordynacji leczenia w celu przywrócenia normalnych poziomów, co zwykle wiąże się z przyjmowaniem leków. Gdy poziomy powrócą do normy, powinieneś zauważyć, że wzrost włosów wraca na właściwe tory.

2 Ekstremalny stres lub choroba
Jeśli duża ilość włosów zaczyna nagle wypadać, może to być spowodowane przez stresujące wydarzenie. W takim przypadku będziesz odczuwać utratę włosów na całej głowie, a nie tylko w jednym konkretnym obszarze.

To znak, że mieszki włosowe przeszły w stan hibernacji, co oznacza, że mieszki włosowe weszły w fazę telogenową. W fazie spoczynkowej włosy te łatwo łąmią się i wypadają.

Ciężki stres fizyczny i emocjonalny może wywołać ten stan hibernacji mieszków włosowych. Chociaż wciąż nie jest całkowicie jasne, dlaczego stres lub choroba wywołuje tę fazę, niektórzy badacze uważają, że ma to związek z hormonami stresu, które uwalniają się w stresujących sytuacjach.

3 Możesz mieć infekcje
Owalna zmiana na skórze to może być grzybica.

Jest to infekcją, którą można zarazić się podczas bezpośredniego kontaktu z chorym lub poprzez dzielenie się takimi rzeczami jak ręczniki lub pościel z kimś, kto ją ma. Typowe objawy to zaczerwienienia i łuszczenie się.

Jeśli wynik testu mykologicznego okaże się pozytywny, będziesz potrzebować leków przeciwgrzybiczych, aby wyleczyć infekcję. Kiedy infekcja zniknie, Twoje włosy zaczną odrastać.

4 Łuszczyca / łojotokowe zapalenie skóry głowy
Skrajne przypadki łuszczycy – stan zapalny zaznaczony czerwonymi, łuszczącymi się płytkami na skórze – lub łojotokowe zapalenie skóry, może również powodować tymczasową utratę włosów.
W takim przypadku zauważysz, że Twoja skóra głowy jest zaczewieniona i pokryta tłustymi, białymi lub żółtawymi łuskami i łupieżem, a utrata włosów będzie ogólna.

Stan może być początkowo kontrolowany za pomocą szamponów przeciwłupieżowych, ale jeśli nie ustąpi, należy udać się do specjalisty dermatologa lub trychologa.

5 Przyjmowanie niektórych leków lub suplementów
Pochodna witaminy A, która jest stosowana w leczeniu ciężkiego trądziku, leki przeciwbólowe – szczególnie beta-bloker zwany propranololem – mogą prowadzić do utraty włosów.
W takich przypadkach odstawienie leku lub przejście na inny rodzaj może przywrócić włosy.

6 Dieta wegańska / wegetariańska
Przestawiłeś się na dietę wegańską? Jeśli nie otrzymujesz wystarczającej ilości żelaza, możesz zacząć zauważać ogólne osłabienie i włosów. Może tak być, ponieważ niedobór żelaza powoduje, że Twoje ciało przechodzi w tryb przetrwania, co oznacza, że używa składników odżywczych i tlenu, które są zwykle używane dla włosów. Dlatego lekarz może zalecić prosty test krwi, aby sprawdzić poziom żelaza. Jeśli wynik jest poniżej normy, może zalecić suplement żelaza lub dietę bogatą w żelazo. Po przywróceniu poziomów Twoje włosy odrosną, ale może to potrwać kilka miesięcy.

7 Niezdiagnozowana choroba autoimmunologiczna
Łysienie plackowate to stan, w którym układ odpornościowy atakuje komórki produkujące włosy. To prowadzi do powstawania łysiejących placków na skórze. W niektórych przypadkach mieć wpływ na całą skórę głowy, a nawet na brwi lub brodę.
Jeśli uważasz, że możesz mieć łysienie plackowate, odwiedź dermatologa lub trychologa. Inne choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń, są również związane z przerzedzaniem się włosów.

Naturalne środki na łysienie

Jeśli u pacjenta występuje utrata włosów, warto porozmawiać ze specjalistą. Te naturalne zabiegi mogą pomóc przywrócić prawidłowy wzrost włosów.

Aloes
Jeśli zastanawiasz się, jak powstrzymać włosy przed wypadniem, aloes to doskonały środek domowy do leczenia wypadania włosów. Aloes działa łagodząco i kojąco na skórę głowy, tworząc zdrowe środowisko dla komórek włosowych, które uzupełniają się i regenerują. Aloes pomaga również w oczyszczeniu łoju, który zatyka mieszki i zapobiega odrastaniu włosów. Aby skutecznie korzystać z tego naturalnego leczenia wypadania włosów, po prostu masuj czystym żelem aloesowym skórę głowy lub znajdź szampon na bazie aloesu.

Korzeń lukrecji
Korzeń lukrecji ma wiele zalet, jeśli chodzi o naturalne leczenie wypadanie włosów. Działa łagodząco na suchą, podrażnioną skórę. Ale, co najważniejsze, korzeń lukrecji otwiera pory i wzmacnia osłabione mieszki włosowe, co często jest przyczyną utraty włosów. Aby zacząć widzieć natychmiastowe wyniki, stosuj co tydzień lub spożywaj doustnie w postaci herbaty z lukrecji.

Sok z cebuli
Journal of Dermatology opublikował badania, które wykazały, że sok cebulowy w ogromnym stopniu wspiera wzrost włosów. Po nałożeniu soku cebulowego na skórę głowy dwa razy dziennie przez sześć tygodni, 20 z 23 uczestników odnotowało pozytywne wyniki i potwierdzili, że sok z cebuli jest naturalnym produktem przeciwko utracie włosów, który faktycznie działa. Cebula od dawna jest uwielbiana jako naturalna kuracja na wypadanie włosów, ponieważ zawartość siarki pomaga zwiększyć krążenie krwi, pobudzając wzrost kolagenu i mając właściwości antybakteryjne, które leczą infekcje skóry głowy. Wmasuj sok cebulowy w skórę głowy i pozostawić na 15 minut. Następnie umyj głowę używając zwykłego szamponu.

Olejek rozmarynowy
Rozmaryn ma silne właściwości antyseptyczne, które pomagają leczyć łuszczącą się skórę głowy, łupież i infekcje – wszystko to przyczynia się do utraty włosów. Jest to również naturalny zabieg przeciw wypadaniu włosów, który działa bezpośrednio jako silny środek pobudzający. Olej rozmarynowy ma właściwości antybakteryjne i przeciwutleniające, które prowadzą do zauważalnego odrastania włosów.

Czosnek
W badaniu z 2007 r. Naukowcy odkryli, że stosowanie żelu czosnkowego na obszarach, w których wystąpiło wypadanie włosów wraz z leczeniem steroidami, prowadzi do większego odrastania włosów niż stosowanie placebo z lekiem steroidowym i działa wzmacniając wszelkie istniejące włosy. Czosnek jest pełen minerałów i witamin, które naturalnie kondycjonują i odwracają wypadanie włosów.

Suplementy na wypadanie włosów

Wypróbuj te zdrowe suplementy, jeśli zastanawiasz się, jak w zdrowy sposób zagęścić włosy.

1. Olej z ryb
Oleje bogate w różne rodzaje kwasów tłuszczowych były szeroko stosowane zarówno w zdrowiu zwierząt, jak i ludzi. Tłuszcze Omega-3 odżywiają włosy, wspomagają zagęszczanie włosów i zmniejszają stany zapalne.
Jedz żywność bogatą w omega-3, taką jak łosoś, makrela, tuńczyk, biała ryba, sardynki, żółtka jaj, orzechy włoskie, aby zmniejszyć stan zapalny i zregenerować gospodarkę hormonalną. Jeśli nie spożywasz wystarczającej ilości pokarmów z omega-3, postaw na dobre suplementy.

2. Cynk
Cynk korzystnie wpływa na zdrowie mieszków włosowych. Jest niezbędnym czynnikiem wpływającym na mieszek, a także silnym inhibitorem regresji włosów i przyspiesza regenerację mieszków włosowych. Badania sugerują, że niektórzy pacjenci z łysieniem plackowatym mają niedobór cynku, a doustne leczenie siarczanem cynku jako skuteczne leczenie.

3. Witamina B-kompleks (biotyna i B5)
Biotyna i kwas pantotenowy (witamina B5) zostały wykorzystane jako alternatywne leczenie wypadania włosów. Witamina B5 wspomaga nadnercza, co pomaga stymulować wzrost włosów.

4. Witamina C
Aby zwalczyć wolne rodniki i chronić włosy przed starzeniem się, uzupełnij poziom wit. C
Spożywaj pokarmy tj.: pomarańcze, czerwona papryka, jarmuż, brukselka, brokuły, truskawki, grejpfrut i kiwi. Jeśli potrzebujesz suplementacji, przyjmij 500-1000 miligramów witaminy C dwa razy dziennie jako przeciwutleniacz.

5. Żelazo
Naukowcy odkryli, że na dziewięciu pacjentów z niedokrwistością z niedoboru żelaza ośmiu z nich miało telogenowe utratę włosów. Średnia zawartość ferrytyny (białka w organizmie wiążącego się z żelazem) była statystycznie istotnie niższa u pacjentów z rozproszonym utratą włosów telogenowych niż u osób bez wypadania włosów. Badanie sugeruje, że kobiety z niedoborem żelaza są bardziej narażone na utratę włosów, a poziom ferrytyny w surowicy poniżej lub równy 30 miligramów / mililitr jest silnie związany z utratą włosów.
Aby zwiększyć wzrost włosów, codziennie dodaj do swojej diety produkty bogate w żelazo. Zjedz dużo szpinaku, botwiny, zielone warzywa, żółtka, befsztyk, fasolę i czarną fasolę. Ponieważ niedobór żelaza może prowadzić do utraty włosów, upewnij się, że otrzymujesz dzienną zalecaną dawkę, jedząc dużo bogatych w żelazo pokarmów i przyjmując codziennie multiwitaminę.
Należy jednak uważać na nadmierną suplementację żelaza. Może powodować przeciążenie żelazem i należy go unikać. Pacjenci, którzy nie reagują na terapię zastępczą żelazem powinni przejść dodatkowe badania w celu zidentyfikowania innych przyczyn leżących u podstaw niedoboru żelaza i utraty włosów.

6. Witamina D
Mieszki włosowe są bardzo wrażliwe na działanie hormonów, a witamina D jest hormonem odgrywającym ważną rolę w homeostazie wapnia, regulacji odporności i różnicowaniu wzrostu komórek. W świecie naukowym dobrze wiadomo, że łysienie plackowate występuje powszechnie u pacjentów z niedoborem witaminy D, krzywicą oporną na witaminę D lub mutacją receptora witaminy D.
Badania sugerują, że niewystarczające poziomy witaminy D są zamieszane w różne choroby autoimmunologiczne, w tym łysienie plackowate. W przekrojowym badaniu z udziałem 86 pacjentów z łysieniem plackowatym przeprowadzono 44 pacjentów z bielactwem i 58 zdrowych osób z grupy kontrolnej. Stężenie witaminy D w surowicy 25-hydroksywitaminy u pacjentów z łysieniem plackowatym było istotnie niższe niż u pacjentów z bielactwem i zdrowymi osobami z grupy kontrolnej. Ponadto stwierdzono istotną korelację odwrotną między nasileniem choroby a poziomem 25 (OH) D w surowicy u pacjentów z łysieniem.
Bezpośrednie nasłonecznienie to najlepszy sposób na wchłonięcie witaminy D, a dodatkowo możesz detoksykować swoje ciało słońcem. Usiądź na słońcu przez około 10-15 minut, aby wchłonąć około 10 000 jednostek naturalnej witaminy D. Miejscowe stosowanie witaminy D może również odgrywać rolę w przywracaniu dysfunkcji cyklu włosów u pacjentów z łysieniem plackowatym. Aby zwiększyć poziom witaminy D w pożywieniu, zjedz bogate w witaminę D pokarmy takie jak halibut, makrela, węgorz, łosoś, sieja, miecznik.

Wskazówka w walce z łysieniem

Najistotniejsze jest zawsze ustalenie przyczyny łysienia.
Jeśli Twoje włosy są najbardziej przerzedzone na koronie głowy to jest to najprawdopodobniej łysienie androgenowe. Przerzedzenie, które rozprzestrzenia się na całej powierzchni skóry głowy, a nie tylko koronie i skroniach, często wskazuje na problem zdrowotne.
Niedobory hormonalne lub żywieniowe, takie jak problemy z tarczycą, niskie stężenie żelaza, mogą powodować wypadanie włosów.
Płyny do zapobiegania wypadaniu włosów
Minoxidyl jest rozwiązaniem dla osób, które nie chcą zażywać tabletek i chcą zapobiec wypadaniu włosów. Jest w tym jednak minus, poza tym, że trzeba go używać dwa razy dziennie, może to powodować skutki uboczne takie jak wyrastanie włosów w innych partiach na ciele i intensywne wypadanie po odstawieniu minoxidilu.
Pigułki zapobiegające wypadaniu włosów
Finasteryd blokuje enzym, który przekształca testosteron w dihydrotestosteron (DHT), hormon uważany za głównego winowajcę łysienia typu męskiego. DHT przerzedza włosy mężczyzn, którzy odziedziczyli gen łysienia, ponieważ zmniejsza on genetycznie wrażliwe mieszki. Finasteryd spowalnia wypadanie włosów aż u 90% mężczyzn, a większość mężczyzn zażywających włosy odrasta.

Łysienie a dieta

Krok 1
Zużywają więcej białka. Włosy składają się głównie z keratyny – rodzaj białka. Jedz zdrowe źródła białka, takie jak chude mięso, drób, ryby, jaja i produkty mleczne. Wegetarianie, którzy mogą nie otrzymywać odpowiedniej ilości białka z diety mogą zwiększyć spożycie bogatych w białko produktów sojowych, a także jeść różnorodne ziarna, orzechy, nasiona, zboża i warzywa, wszystkie z których zawierają samodzielnie niekompletne białka, ale po połączeniu tworzą kompletne białka w organizmie.

Krok 2
Dodaj więcej źródeł witaminy C do swojej diety. Należą do nich liściaste ciemno zielone warzywa, owoce cytrusowe, ziemniaki, pomidory, jagody i papryka. Witamina C, pomaga organizmowi w wytwarzaniu kolagenu, rodzaju tkanki łącznej, która nadaje włosom kształt i zapobiega ich uszkodzeniu.

Krok 3
Spożywaj odpowiednie ilości minerałów. Miedź, żelazo, magnez i cynk są ważne dla wzrostu włosów i można je znaleźć w takich produktach jak wątroba, szpinak, jaja, orzechy i nasiona. Według Matki Natury, żelazo w szczególności ma kluczowe znaczenie dla wzrostu włosów; kobiety, które tracą zbyt dużo żelaza z powodu ciężkich miesiączek, a sportowcy, którzy tracą żelazo z powodu intensywnego treningów, mogą doświadczać intensywnego wypadania włosów.

Krok 4
Upewnij się, że spożywasz odpowiednią ilość witamin z grupy B. Należą do nich B6 (produkty pełnoziarniste, zboża, orzechy i rośliny strączkowe), B12 (jaja, ryby i nabiał) i kwas foliowy (kiełki pszenicy, sok pomarańczowy, awokado i wzbogacone produkty zbożowe, takie jak zboża i pieczywo). Te witaminy pomagają tworzyć hemoglobinę w krwinkach czerwonych. Hemoglobina przenosi tlen do wszystkich części ciała, w tym do mieszków włosowych.

Wskazówki
Regularna, zbilansowana dieta, dostarczy Ci wszystkich składników odżywczych potrzebnych do odwrócenia łysienia spowodowanego złą dietą.

Jeśli łysienie jest również Twoim problem i poszukujesz Trychologa w swojej okolicy – zadzwoń pokierujemy Cię do najlepszego specjalisty,

TEL.: 5 1111 5555

Do usłyszenia,
Zespół zbadajwlosy.pl