Odbudowa zniszczonych włosów

Czy Twoje włosy są suche i matowe? Czy masz rozdwajające się i puszące końcówki? Jeśli tak to Twoje włosy są uszkodzone, a dobrą wiadomością jest to, że nie jest za późno na rozpoczęcie procesu ich odbudowy. Istnieją techniki i zabiegi na uszkodzone włosy, a także delikatne szampony, odżywki i produkty do stylizacji, które pomogą przywrócić te zniszczone kosmyki z powrotem do życia.

Wprowadź te zdrowe nawyki, aby pomóc uszkodzonym włosom lepiej wyglądać w krótkim czasie, a przyniesie im to lepszą kondycję na dłużej.

Skąd biorą się uszkodzenia włosów?

Wbrew pozorom włosy człowieka są bardzo wrażliwe i podatne na uszkodzenia wskutek niewłaściwej pielęgnacji. Co najbardziej szkodzi naszym włosom? Przede wszystkim gorące temperatury, a więc częste suszenie ciepłym powietrzem oraz używanie prostownicy i lokówki bez zastosowania preparatu ochronnego. Innym szkodliwym nawykiem jest z kolei chodzenie spać z mokrą głową. Włosy gniotą się i łamią. Długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach może przyczynić się do przesuszenia włosów. Dbając o włosy warto unikać zbyt częstego wykonywania ciasnych, skomplikowanych upięć i warkoczy. Codzienne rozczesywanie powinno być delikatne, bez szarpania. Jeśli zaś chodzi o najbardziej szkodliwe zabiegi fryzjerskie, to oczywiście zaliczamy do nich częstą koloryzację (szczególnie rozjaśnianie), a także trwałą ondulację.

Jak pomóc włosom?

Przede wszystkim włosy zniszczone wymagają pielęgnacji nie tylko od zewnątrz, lecz także od środka. Rekomendowane jest prowadzenie zdrowej diety, bogatej w warzywa i owoce. Można też wprowadzić suplementację witaminami A+E, cynkiem oraz biotyną. W kuracji zewnętrznej polecane są wzmacniające wcierki na bazie keratyny i witamin. Bardzo zniszczone i rozdwojone końce nie wrócą już do formy, dlatego najlepiej je podciąć o co najmniej 5 cm.

Poszukaj pomocy u trychologa

Włosy przesuszone, matowe i zniszczone wymagają profesjonalnego wsparcia. Dlatego udaj się do specjalisty, który dobierze dla ciebie właściwe środki pielęgnacyjne, w tym szampony, odżywki i maski, ukierunkowane przede wszystkim na przyczynę zniszczeń. Działanie na własną rękę nie ma sensu, ponieważ przy wyborze szamponu niezwykle istotna jest właściwa ocena typu skóry głowy, a to może zrobić tylko specjalista trycholog lub lekarz dermatolog. Szampon i odżywka o działaniu wzmacniającym muszą być ukierunkowane na potrzeby skóry, a więc np. łagodzenie łojotoku czy odwrotnie – nawilżenie skóry i włosów.

Po kuracji trychologicznej warto pamiętać o prawidłowych nawykach, a więc delikatnym osuszaniu włosów, bez pocierania ręcznikiem oraz rozczesywaniu grzebieniem lub szczotką z rzadko rozstawionymi zębami. Można dodatkowo skorzystać również z zabiegów pielęgnacyjnych dostępnych w salonach fryzjerskich.