Szampon do włosów z witaminami

Absolutny must-have, jeśli chodzi o pielęgnację włosów! Niewątpliwie nikt nie może się obejść bez szamponu, szczególnie dla tych, którzy chcą mieć piękne (i czyste) włosy. Zaskakujące jest to, że wciąż niewiele wiemy na temat tego produktu, a ten brak świadomości często sprawia, że ​​wybieramy niewłaściwy kosmetyk, który nie pasuje do naszych włosów. Szkoda, ponieważ pielęgnacja włosów i ich dobry stan zaczyna się od szamponu – jest to jeden z najczęściej używanych kosmetyków do, więc nie powinniśmy się godzić na jakiekolwiek kompromisy w tym przypadku. Należy pamiętać, że używanie dobrego szamponu jest pierwszym krokiem w kierunku zdrowych włosów. Jak znaleźć ten właściwy? Na jakie składniki należy zwrócić uwagę? Na czym się skupić, kupując szampon i jak dopasować go do rodzaju włosów?

Słowo “szampon” brzmi podobnie w wielu językach. Jego bazaa jest hinduskim słowem chāmpo oznaczającym masaż skóry głowy. Prawda jest taka, że ​​prawie 100 lat temu Hindusi mogli już pochwalić się jednym z najlepszych kosmetyków do mycia włosów. Mianowicie, były to sproszkowane rośliny zwane Shikakai i proszek z orzechów Reetha, które nie tylko sprawiły, że włosy stały się świeże, ale również je nawilżyły. Dziś Shikakai jest uważana za alternatywę dla chemicznych szamponów dostępnych w sklepach. Jeśli chodzi o masaż, zabieg ten powinien być wysoko ceniony przez osoby, które dbają o silne i zdrowe cebulki włosowe.

Obecnie dostępnych jest wiele różnych wersji szamponów, dzięki czemu możesz wybrać ten, który bezbłędnie odpowiada Twoim potrzebom. Z tego powodu, marki kosmetyczne oferują szampony do cienkich, grubych (sztywnych), pozbawionych blasku, blond lub ciemnych, poddanych trwałej lub rozjaśnianiu, tłustych lub odwodnionych, dotkniętych łupieżem włosów … każdy może poradzić sobie ze znalezieniem odpowiedniego produktu .

Tajemnica dobrego szamponu nie leży jednak w jego przeznaczeniu, ale bardziej w jego składzie i formie, w jakiej została wyprodukowana. Najbardziej popularną wersją jest oczywiście płynny szampon, ale nie jest to jedyna forma tego produktu. Warto poznać rodzaje szamponów i ich cel, a także działanie jakiego dostarczają. To może rzucić nowe światło na kwestię pielęgnacji włosów.

Szampon do włosów i jego rodzaje

● Szampon w płynie – znany wszystkim, jest najpopularniejszym rodzajem szamponu. Został stworzony przez markę Schwarzkopf i z czasem usunął poprzedniego konkurenta, którym był szampon proszkowy. Płynna wersja szamponu jest najczęściej wykonana z amoniakalnego roztworu mydła – całkowicie rozpuszczonego w wodzie. Te detergenty są odpowiedzialne za tworzenie piany. Aby zapobiec odwodnieniu włosów, roztwór mydeł, a także samej kompozycji, wzbogacono roztworami buforowymi o odczynie kwaśnym, a także substancjami odżywczymi, które są odpowiedzialne za obdarowywanie włosów lśniącym i zdrowym wyglądem (dzielą się na nabłyszczające i produkty antystatyczne.

● Suchy szampon – ci, którzy uznają suchy szampon za wynalazek ostatnich lat – są w błędzie. Suchy szampon jest znany od wieków i prawdą jest, że pierwsze szampony miały bardzo “wysuszoną” postać (np. Schwarzkopf wprowadził na rynek swoje pierwsze szampony w postaci proszku zamkniętego w małych saszetkach, proszek spieniony po zmieszaniu z woda). Pierwszy suchy szampon, który nie wymagał użycia wody, Minipoo, powstał w latach 40. XX wieku. Producent reklamował produkt, oferując alternatywę dla mycia i odświeżania włosów, gdy nie było możliwości ich odświeżenia. Szampon z lat 40. powstał z talku, którego zadaniem było wchłonięcie łoju z włosów. Dzisiejsze szampony są zamknięte w butelkach z rozpylaczem, dzięki czemu łatwiej je rozprowadzić równomiernie po włosach. Dobry suchy szampon ma właściwości odświeżające i kondycjonujące (posiadający keratynę, witaminy i oleje) i nie zawiera soli glinowych, silikonów ani parabenów.

● Szampon micelarny – to całkiem nowy produkt. Jak się okazało, był to regularny micelarny środek do mycia twarzy, który zainspirował producentów do stworzenia micelarnego szamponu. Efektywność i innowacyjność micelarnego środka do mycia twarzy, zmotywowała twórców do połączenia swoich funkcji z szamponem. Jak nietrudno zgadnąć, micelarny szampon zawiera micele – bardzo precyzyjne w swojej molekule wydajności, przyciągające toksyny i brud bez naruszania zarówno struktury lipidowej skóry głowy, jak i lipidów, które są naturalnymi składnikami włosów.

● Szampon łagodzący – w większości przypadków jest to specjalistyczny produkt, który dzięki swej formie nadaje się do wyjątkowo delikatnej pielęgnacji skóry. Szampony kremowe należą do grupy produktów delikatnych i ułatwiających leczenie procesów problematycznych skóry głowy z objawami atopowego zapalenia skóry, łuszczycy i przewlekłego łupieżu. Co więcej, oczyszczające szampony kremowe są w stanie wyeliminować uczucie ciągłego swędzenia skóry głowy, ukoić skórę i poradzić sobie z nadmiernym i niekontrolowanym złuszczaniem naskórka.

● Szampon bez spłukiwania – przede wszystkim pod względem zastosowania produkt można porównać do suchego szamponu. Często szampony bez spłukiwania są zamykane w butelkach w sprayu. Jeśli chodzi o kompozycję, nie zawierają one talku ani proszków, są raczej płynne w formie i zawierają substancje roślinne. Szampon bez spłukiwania jest również stosowany w szpitalach, ponieważ nie podrażnia ani nie wywołuje alergii. Co więcej, szampon bez spłukiwania jest bardzo wygodny w użyciu.Trzeba tylko rozpylić je na włosy, wmasować w skórę głowy i osuszyć ręcznikiem.

● Szampon olejny – to specjalistyczna, mało znana grupa szamponów. Jest produkowany z naturalnych olejów, takich jak olej rycynowy, soja, parafina i różne woski (np. wosk pszczeli). Takie szampony nie zawierają środków pianotwórczych. Zasadniczo są zalecane do włosów zniszczonych i suchych i muszą być nakładane jak naturalne oleje do włosów (stosowanie szamponu na bazie oleju przypomina zabieg olejowy na włosy). Aby wyjaśnić, szampon na bazie oleju należy wcierać w skórę głowy i całą długość włosów, które należy przepłukać po 30 minutach ciepłą wodą. Po zakończeniu zabiegu włosy stają się świeże i miękkie. Ważne jest, aby wspomnieć, że szampon na bazie oleju nie powinien być używany zbyt często, ponieważ ma właściwości, które mogą przeciążać włosy.

● Szampon 2 in 1 – czyli szampon, który łączy w sobie cechy zwykłego szamponu i odżywki. Ten rodzaj szamponu został zaprojektowany tak, aby oszczędzać czas i odżywiać włosy podczas mycia. Rzeczywiście, szampony o podwójnym zastosowaniu są wygodne w użyciu, ale są trochę kontrowersyjne. Przede wszystkim nie nadają się do wszystkich typów włosów, a ich częste używanie może nie tylko obciążać włosy, ale także drażnić skórę głowy. Co więcej, działanie szamponu o podwójnym działaniu polega na tym, że z jednej strony podnosi on łuski włosa (typowe dla szamponu), z drugiej zaś zamyka łuski, aby włosy były gładkie (typowe dla odżywki). Innymi słowy, szampon 2 w 1 łączy w sobie dwa zupełnie różne preparaty, które wykluczają nawzajem swoje działanie. Lepiej nie używać ich jednocześnie.

● Szampon zasadowy – Przede wszystkim należy wyraźnie podkreślić, że nie powinno się go używać na stale, ponieważ zadaniem tego szamponu jest dokładne i bardzo intensywne oczyszczanie włosów, nawet ich wewnętrznych struktur. Szampon alkaliczny jest często używany przez fryzjerów przed specjalistycznymi zabiegami fryzjerskimi, aby głęboko odżywiać włosy. Aby ułatwić penetrację substancji odżywczych i regenerujących. Włosy muszą być dokładnie oczyszczone – a alkaliczny szampon jest idealny do tego, ponieważ ten kosmetyk dodatkowo otwiera łuski włosów. Często zdarza się, że po takim precyzyjnym myciu włosy wymagają specjalnego impregnowania lipidami, zakwaszania i zamykania włosów. Szampon zasadowy jest idealny do użycia przed olejowaniem – ułatwia to cząsteczkom oleju wniknięcie głęboko włosy.

Skład szamponu. Na co zwrócić uwagę?

Równie ważnym punktem, który należy poznać, jest lista składników, z których składa się dany szampon.

Jakie elementy kompozycji określają, czy dany szampon jest dobry, ale jakich elementów należy unikać?

Jak rozpoznać, czy szampon jest dobry dla naszych włosów, a co ważniejsze, czy jest bezpieczny dla skóry głowy?

Po pierwsze, najważniejszą cechą dobrego szamponu, o którym warto wspomnieć, jest to, że nie może wywoływać działania komedogennego na skórę głowy. Aby to wyjaśnić, nie może zawierać substancji syntetycznych, silnie drażniących ani żadnych pochodnych ropy naftowej. Dlatego warto kupować szampony, których skład bazuje na naturalnych i delikatnych substancjach; szampony pozbawione parabenów, silikonów, substancji SLS i SLES, odwadniających krótko łańcuchowych alkoholi oraz ciężkich, nielotnych silikonów. Warto pamiętać, jakich składników unikać.

Lista składników, które mogą powodować niepożądane działanie na włosy:

  • Lauryl Siarczan Sodu, SLS; Sodium Laureth Sulphate, SLES – wysoce drażniące detergenty, które zatykają pory skóry. Dodatkowo są w stanie przeniknąć do krwi i mogą uszkodzić warstwy ochronne włosów, co zwiększa kruchość włosów.
  • Metyl, Etylopropyl, butylo Parabeny – lub po prostu parabeny, które powodują stany zapalne skóry i przenikają do krwi.
  • Glikol propylenowy, glikol propylenowy, glikol PG-metylenowy – jest to grupa glikolowa , która może być wysoce toksyczna dla organizmu człowieka. Dlatego należy upewnić się, że nie dostają się do organizmu w większej ilości.
  • Olej mineralny, wazelina, olej parafinowy – to zestaw substancji ropopochodnych, które mają tendencję do osadzania się w organizmie, głównie kumulują się w jelitach. Po nałożeniu na skórę osłabiają jej barierę ochronną i zachęcają do rozmnażania bakterii.
  • Ftalany – niebezpieczne szczególnie dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Ftalany przenikają do mleka matki i dostają się do łożyska płodu. Uważa się, że znacznie niszczą komórki generatywne.
  • Alkohole – odwadniają włosy i skórę głowy, ale nie wszystkie z nich są szkodliwe.Najniebezpieczniejsze, krótkołańcuchowe alkohole to głównie: alkohol, alkohol benzylowy, alkohol izopropylowy i etanol.

Piękne włosy są symbolem kobiecości. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, z czego używamy do odrzywiania naszych włosów, a także na rodzaj szamponu, który wkładamy do naszego koszyka podczas robienia zakupów. Piękno i dobry stan włosów zaczyna się już od ich mycia. Właśnie dlatego tak ważne jest zainwestowanie pieniędzy w wysokiej jakości szampon, który zintensyfikuje działanie dostarczane przez odżywki i usunie naturalnie wydzielany łojotok.