Wypadanie włosów

Wypadanie włosów

Wszyscy wiemy, że utrata włosów jest powszechnym zjawiskiem naturalnym. Występuje też bardzo wiele mitów na ten temat np., jeśli farbujesz czy odsiwiasz włosy to zaczną one z czasem wypadać. Kolejnym mitem jest, że golenie głowy lub bardzo krótkie ich strzyżenie spowoduje, że włosy odrastają grubsze i szybciej…

Każdego dnia tracisz od 50 do 100 włosów. Nie martw się, nowe włosy odrastają.
To wszystko jest częścią zaprogramowanego cyklu życia włosów, który składa się z trzech faz: fazy wzrostu, fazy przejściowej i fazy obumarcia.

Ale kiedy zaczyna się pojawiać nadmierna utrata włosów lub prześwit na koronie głowy znaczy to, że cykl ten został przerwany lub mieszek włosowy spłycony.
W rezultacie może dojść do stopniowego przerzedzania, cofnięcia się linii włosów, łysiny a nawet całkowitego wyłysienia.

Utrata włosów jest przypisywana wielu różnym przyczynom, od zwykłych po niezbyt częste. Wpływa intensywniej na mężczyzn niż na kobiety, ale kobiety są również na niepodatne.

Od wieków mężczyźni i kobiety stosują produkty na wypadanie włosów

w tym rozwiązania jak maści i mikstury na ich przerzedzone włosy w nadziei na stymulację odrastania włosów. Nawet Hipokrates próbował zrobić lekarstwo na łysienie. Obecnie wiele produktów do wzmocnienia włosów, takich jak specjalne szampony, lotiony, różne zabiegi na skórę głowy, zapewniają bardziej efektywny wzrost włosów.
Pierwszą kwestią w leczeniu wypadania włosów jest zrozumienie fizjologii ich wzrostu. Należy zrozumieć, jak rosną włosy, jak i dlaczego wypadają, co jest ich utraty itp.,

W delikatniejszych problemach z wypadaniem włosów stosuje się kuracje wzmacniające, zabiegi trychologiczne i suplementację nie zapominając przy tym, że ustalenie przyczyny wypadanie i jej wyeliminowanie jest najważniejsze.

W przypadku intensywnych łysień u mężczyzn sposobem na odzyskanie utraconych włosów jest przeszczep włosów. Jest to zabieg, w którym pobierane są włosy z tyłu głowy, a następnie są one przeszczepiane na łysinie. Operacja trwa 5-6 godzin i odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a pacjent może wrócić do domu tego samego dnia. Nowe włosy zaczną rosnąć w ciągu 3 miesięcy. W przypadku kobiet przyczynę nadmiernego wypadania włosów należy zbadać za pomocą badań z krwi i odpowiednio potraktować. Terapia PRP – mezoterapia osoczem bogatopłytkowym przynosi bardzo dobre efekty w łysieniu i wypadaniu włosów u kobiet. W przypadku kobiet przeszczep włosów to ostateczność.

Co powoduje utratę włosów:

1. Ekstremalny stres

Doświadczanie bardzo stresujących wydarzeń, takich jak uraz fizyczny lub silny lęk, może wywołać szok w cyklu wzrostu włosów, powodując nadmierne ich przejście w fazę obumarcia. Ponadto dostępnych jest mniej mieszków włosowych, aby wyhodować nowe włosy podczas fazy wzrostu. Może to wywołać łysienie telogenowe, objawiające się intensywnym wypadaniem. Staje się zauważalne po około dwóch do sześciu miesięcy po wystąpieniu szoku.

Na szczęście, organizm zaczyna wracać do normalnego stanu, gdy stres się kończy, co powoduje rozpoczęcie cyklu wzrostu włosów. Ważne jest, aby pielęgnować swoje zdrowie fizyczne i psychiczne, aby cykl włosów mógł pozostać niezmieniony. Udział w regularnych programach ćwiczeń lub technikach relaksacyjnych, takich jak medytacja, to niektóre z kroków, jakie możesz podjąć, by utrzymać włosy w zdrowej kondycji.

2. Uwarunkowania genetyczne

Jeśli wypadanie włosów występuje u przodków, istnieje prawdopodobieństwo, że możesz być również podatny na wypadanie włosów.

Łysienie androgenowe lub łysienie typu kobiecego powodują przerzedzenie w różnych obszarach skóry głowy. Prowadzi to do zwiększenia rozproszonego wypadania włosów i zmniejszenia objętości włosów. Jest to najczęstsza forma wypadania włosów, dotykająca 40% kobiet w wieku po 50 roku życia i mężczyzn już po okresie dojrzewania.

Łysienie androgenowe jest dziedziczne, co oznacza, że dziedziczy się geny od któregokolwiek z rodziców lub obu. Czynniki związane z hormonami również odgrywają ważną rolę – łysienie to może również wystąpić po menopauzie lub ciąży.

3. Brak składników odżywczych

Czasami wypadanie włosów sprowadza się do tego, co jesz – a raczej do tego, czego nie jesz.

Podobnie jak komórki w naszych ciałach, włosy rozwijają się na diecie bogatej w witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Bez tych niezbędnych składników odżywczych Twoje włosy odczują szkodliwe skutki.

Brak witaminy C – która pomaga w syntezie kolagenu, włókna strukturalnego, które potrzebne są do rozwoju mieszków włosowych – może spowodować wysuszenie i łamliwość włosów. Białko zwiększa wzrost komórek rzęsatych, ale jego brak powoduje mniejszy wzrost włosów. Żelazo pomaga krwinkom czerwonym przenosić tlen; gdy poziom żelaza jest niski, stajesz się anemiczny i twoje komórki walczą o funkcjonowanie, powodując utratę włosów.

Cynk jest ważny dla wzrostu i naprawy tkanek, a także utrzymuje gruczoły łojowe wokół mieszków włosowych w dobrym stanie. Ale jeśli twoje spożycie cynku jest niskie, odczuwasz powolny wzrost włosów i łupież oprócz utraty włosów.

Aby zapobiec “głodowaniu” włosów, zacznij jeść pokarmy zawierające te ważne składniki odżywcze. Pomarańcze, mango, kalafior i pomidory zawierają witaminę C, natomiast białko można znaleźć w mięsie, jajach, rybach, jogurtach i fasoli. Zboża pełnoziarniste i ciemnozielone warzywa liściaste świetnie nadają się do dostarczania żelaza, będziesz potrzebował produktów bogatych w cynk, takich jak orzechy, ciecierzyca i słodkie ziemniaki.

4. Dieta odchudzająca a wypadanie włosów

Drastyczna utrata wagi może  wywołać łysienie telogenowe.

Stres powodujący odchudzanie może powodować, że więcej włosków niż zwykle przechodzi w fazę obumarcia. Niedobory witaminy i minerałów również są głównymi czynnikami.

Aby zapewnić prawidłowy wzrost włosów należy pamiętać o diecie bogatej w białko, żelazo, witaminy i cynk, które są niezbędnymi składnikami do wzrostu włosów.

5. Starzenie się

Po osiągnięciu 40, możesz stwierdzić, że Twoje włosy nie są tak sprężyste i gęste jak kiedyś. Wraz z wiekiem nasze ciała zaczynają tracić zdolność szybkiego odnawiania i regeneracji komórek. Powoduje to przerzedzenie włosów i siwienie.

Badania wskazują również na menopauzę jako przyczynę utraty włosów, ponieważ ciało ulega zmianom hormonalnym w trakcie tego procesu. Zmniejszenie poziomu hormonów, takich jak estrogen i progesteron, które pomagają rosnąć i zatrzymywać włosy, prowadzi do powolnego wzrostu włosów i ich przerzedzania. To skłania do zwiększonej produkcji androgenów, grupy męskich hormonów. Androgeny zmniejszają mieszki włosowe, powodując utratę włosów na głowie.

Zrównoważona dieta z chudego białka, witamin i minerałów jest jednym ze sposobów radzenia sobie z przerzedzaniem włosów. Jeśli Twoje włosy są po suche na końcach, rozważ stosowanie produktów nawilżających, które zawierają intensywnie odżywcze składniki.

6. Poród

W ciąży poziom estrogenu stale się zwiększa, włosy wyglądają lepiej i stają się gęstsze.

Lecz utrata włosów zachodząca po około trzech miesiącach po porodzie jest nieunikniona. Hormony powracają do normy, przywracając dawny cykl wzrostu włosów.

Aby je zregenerować, uzupełnij dietę o owoce i warzywa, zastosuj odpowiednie kuracje trychologiczne aby zmniejszyć wypadanie włosów i pobudzić ich odrost.

7. Zbyt intensywna stylizacja

Z biegiem czasu, włosy mogą zacząć wypaść z powodu podrażnień spowodowanych przez energiczne nadmierne stylizacje i zabiegi na włosy.

Łysienie trakcyjne lub stopniowe wypadanie włosów jest spowodowane fryzurami, które zaciskają włosy. Warkocze, warkoczyki, ciasne sploty, a także zabiegi na gorącym oleju i chemiczne środki relaksujące, powodują ciągłe napięcie włosów, które może wpływać na mieszki włosowe do tego stopnia, że włosy te nigdy nie odrosną.

Staraj się nosić luźno upięte lub rozpuszczone włosy, zmieniając przedziałek co kilka tygodni.

8. Leki

Niektóre leki mogą być przyczyną utraty włosów. Są toksyczne dla mieszków włosowych, a uszkodzenie prowadzi do zakłócenia cyklu wzrostu włosów.

Antykoagulanty (rozcieńczalniki krwi, które pomagają zwalczać skrzepy krwi) są najczęstszymi lekami indukującymi utratę włosów i mogą wywoływać łysienie telogenowe. Leki na ciśnienie krwi, takie jak beta-blokery, leki na dnę i wyjątkowo duże dawki witaminy A, mogą również powodować wypadnięcie włosów. Na szczęście ten typ wypadania włosów jest tymczasowy.

Porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby dowiedzieć się, które leki mogą powodować utratę włosów.

9. Intensywne treningi siłowe

Podczas ćwiczeń lub sportu o dużej intensywności, mięśnie zużywają ogromną ilość energii, której zabraknąć może wtedy dla włosów. To powoduje, że włosy wypadają i stają się coraz cieńsze.

Inne czynniki to stosowanie sterydów w celu poprawienia sprawności fizycznej i brak właściwej pielęgnacji włosów, na przykład pozostawiania potu na włosach przez wiele dni. Spożywanie pokarmów bogatych w składniki odżywcze zapewni Twojemu ciału składniki potrzebne do pobudzenia wzrostu włosów.

Dodatkowo, szampony na bazie kofeiny, które zawierają taurynę i specjalne mikroelementy, w tym biotyna, cynk, magnez i wapń, mogą również stymulować wzrost włosów.

 

Utrata włosów u mężczyzn

Łysienie jest powszechnym problemem wielu mężczyzn, a szacunki pokazują, że około dwie trzecie mężczyzn zaczyna tracić włosy po 30 roku życia. Podczas gdy niektórzy mężczyźni mogą zaakceptować zmianę i ogolić głowy, inni mogą szukać sposobów na spowolnienie utraty włosów.

Ale czy coś faktycznie działa? Podczas gdy nie ma magicznej mikstury, która zupełnie zahamuje łysienie i pobudzi odrost włosów są działania, które pomogą zachować włosy.

1. Medytacja i ćwiczenia
Jeśli tracisz więcej włosów niż zwykle lub zauważysz duże łyse łatki, należy skontrolować poziom kortyzolu – hormonu stresu. Powód? Stres powoduje, że mieszki włosowe znajdują się w stanie spoczynku, więc nie rosną.

Niepokój zalewa organizm kortyzolem, co powoduje zmiany poziomu hormonów. Może to przyspieszyć proces łysienia, szczególnie jeśli jesteś już genetycznie predysponowany do utraty włosów.

Ale radzenie sobie ze stresem może pomóc w spowolnieniu utraty włosów. Niektóre badania sugerują, że medytacja może pomóc poprawić poziom lęku.

2. Minoksydyl
nie przywróci utraconych włosów, ale może pomóc ci utrzymać to, co zostało. Zatwierdzony lek miejscowo zwiększa przepływ krwi i dostarcza więcej tlenu i składników odżywczych do mieszków włosowych.

Może powodować podrażnienie i pozostawić tłustą powłokę na włosach.

Wmasuj w skórę głowy rano i ponownie wieczorem, aby uzyskać jak najlepszy efekt. W przeciwieństwie do finasterydu podawanego doustnie (sprzedawany jako Propecia), minoksydyl nie jest związany z zaburzeniami erekcji lub obniżonym libido. Jednak nowy wzrost włosów będzie prawdopodobnie krótszy i cieńszy, co oznacza, że Twoje mieszki nie będą już tak aktywne, jak kiedyś.

3. Lasery
Poza minoksydylem i finasterydem, urządzenia laserowe są terapią przeciw wypadaniu włosów. Urządzenia wykorzystują niski poziom światła.

W obszernym badaniu, opublikowanym w 2014 r. W American Journal of Clinical Dermatology, mężczyźni, którzy trzy razy w tygodniu naświetlali skalpy, zauważyli wzrost gęstości włosów po 26 tygodniach.

4. Szampon seboregulujący i peeling enzymatyczno-mechaniczny
Zamień swój standardowy szampon na intensywnie oczyszczający. Oczyszczenie działa anty-androgennie – blokuje konwersję testosteronu do dihydrotestosteronu, hormonu, który zmniejsza mieszki włosowe.

Wmasuj szampon w skórę głowy, spłucz, a następnie zaaplikuj po raz drugi, poczekaj od dwóch do trzech minut i spłucz.
Peeling stosuj na 15 minut przed myciem raz w tygodniu – enzymy rozpuszczą zalegający w meszkach łój.

5. Witamina D
Niektóre przypadki wypadania włosów są związane z niskim poziomem witaminy D. Osoby z łysieniem plackowatym, zaburzeniem autoimmunologicznym, które powoduje utratę włosów, często wykazują zaburzenia w poziomie wit. D . Witamina D pomaga zregenerować włosy w fazie wzrostu.

Lub możesz po prostu włączyć do diety dietę wzbogaconą w witaminę D, taką jak miecznik, łosoś, tuńczyk, mleko i sok pomarańczowy.

Ale nie próbuj nadmiernie opalać swojego łysiny na słońcu, aby przyspieszyć produkcję witaminy D. Może to spowodować jeszcze większy problem.

 

Hormony odpowiedzialne za wypadanie włosów

Czy zaburzenia hormonalne i wypadanie włosów są powiązane?
Istnieje wiele różnych powodów, dla których ludzie cierpią na utratę włosów. Jeśli chcesz powstrzymać wypadanie włosów, musisz mocno zagłębić się i odkryć przyczynę ich wypadania. Hormonalna nierównowaga jest jedną z głównych przyczyn utraty włosów. Nasze cykle hormonalne zmieniają się w różnych etapach naszego życia i dlatego ma to bezpośredni wpływ na jakość włosów. Jest to bardzo powszechne i może wystąpić u każdego. Kobieta doświadcza braku równowagi hormonalnej podczas ciąży. W ciągu tych dziewięciu miesięcy, które prowadzą do wypadania włosów, hormony kobiety są wszędzie. Kiedy rodzi, jej hormony próbują powrócić do normalnego poziomu i zwykle robią to bez żadnych trudności. Menopauza to kolejny powód, dla którego kobiety mają zaburzenia hormonalne. I nie trzeba długo czekać na wypadanie. Ale oczywiście menopauza i ciąża nie oznaczają, że nie możesz powstrzymać utraty włosów i braku równowagi hormonalnej. Oczywiście, że możesz. Dzięki indywidualnie opracowanemu planowi leczenia można zdecydowanie powstrzymać wypadanie włosów. Trzy hormony, które głównie wpływają na wzrost włosów to tyroksyna, estrogeny i progesteron.

Wypadanie włosów a hormony

Łysienie androgenowe jest powszechnym typem łysienia u mężczyzn i kobiet. Wcześniej sądzono, że ten stan był spowodowany nadmierną obecnością testosteronu w ciele. Testosteron występuje również u kobiet w niewielkich ilościach. Jednak niedawno odkryto, że DHT lub dihydrotestosteron jest odpowiedzialny za łysienie androgenowe.

DHT prowadzi do miniaturyzacji mieszków włosowych i jest znany jako ich główny wróg. Tak więc, jeśli zauważasz na skórze głowy łysinę i nie znasz przyczyny, natychmiast skonsultuj się z endokrynologiem. Jest to prawdopodobnie problem związany z DHT.
Utrata włosów jest również często spowodowana brakiem równowagi w hormonie tarczycy.

Wzrost włosów a hormony

Interesujące jest to, że nadmiar męskich hormonów lub androgenów w ciele kobiety może prowadzić zarówno do łysienia typu męskiego, jak i nadmiernego wzrostu włosów na ciele. Ten stan jest znany jako hirsutyzm. Hirsutyzm nie jest stanem patologicznym, ale nadmierne owłosienie twarzy i ciała może być dla kobiet źródłem zakłopotania.

PCOS /zespół policystycznych jajników jest stanem hormonalnym, który występuje u wielu kobiet na całym świecie. Takie kobiety mają problem nadmiernego owłosienia na twarzy. Ich wzrost włosów na skórze głowy jest zwykle niekorzystny z powodu braku równowagi hormonalnej.
Utrata masy ciała lub uzyskanie jej w alarmującym tempie, problemy menstruacyjne są również wtórnymi objawami zespołu policystycznych jajników. Hirsutyzm jest częstym problemem, w którym na wzrost włosów bezpośrednio wpływają zmiany hormonalne i jest to problem długotrwały, chociaż istnieją rozwiązania, w tym trwałe usuwanie włosów za pomocą laseroterapii.

Pozytywny wpływ hormonów na wzrost włosów
Po omówieniu zarówno wyjątkowych stanów utraty włosów, jak i nadmiernego wzrostu włosów, nadszedł czas, aby się cofnąć i rozważyć, co wpływa na prawidłowy wzrost włosów. Również hormony odgrywają ważną rolę, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio.

Gonadotropiny są ważnymi hormonami. FSH lub hormon folikulotropowy i hormon luteinizujący są wytwarzane przez gonady, które odgrywają bezpośrednią rolę w wytwarzaniu testosteronu i estrogenu u mężczyzn i kobiet. Poza tym te hormony również wchodzą w interakcje z progesteronem i wpływają na sposób, w jaki włosy rosną lub nie rosną. Gonadotropiny mają pośrednią rolę we wzroście włosów, ponieważ wytwarzają wspomniane wyżej hormony, które bezpośrednio wpływają na wzrost włosów.
Tyroksyna: Podobnie jak w przypadku innych omawianych hormonów, tyroksyna również nie wpływa bezpośrednio na produkcję włosów. Jednak niedobór tego hormonu może prowadzić do niedoczynności tarczycy i możliwej utraty włosów. Dokładny mechanizm wciąż nie został wystarczająco wyjaśniony w publikacjach naukowych. Ale związek między nimi jest bezdyskusyjny.
Androgeny: Jak wspomniano powyżej, ten zestaw hormonów ma bezpośredni wpływ na włosy. Androgeny to męskie hormony produkowane w różnych ilościach zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Nadprodukcja prowadzi do nadmiernego owłosienia twarzy i wzrostu włosów w innych częściach ciała. Prowadzą one również do łysienia typu męskiego i żeńskiego.
Złe trawienie białka może również przyczyniać się do utraty włosów. Zła dieta w połączeniu z wysokimi poziomami stresu może powodować wydzielanie mniejszej ilości kwasu solnego przez żołądek, a żołądek nie może obniżyć jego pH w celu metabolizmu białka, co z kolei powoduje utratę włosów.

Jak leczyć wypadanie włosów z powodu zaburzeń hormonalnych

1. Pij dużo wody
Ci, którzy nie piją wody, częściej doświadczają nierównowagi hormonalnej. Około 10 do 12 szklanek wody dziennie to wszystko, czego potrzebujesz. Pamiętaj, aby wziąć szklankę przed i po treningu, przed snem i po przebudzeniu. Wypłucze wszystkie toksyny z twojego ciała i sprawi, że poczujesz się świeży i żywy.

2. Redukuj stres
Istnieje wiele terapii zmniejszających stres. Od pływania po jogę do medytacji – lista jest nieskończona. Wybierz taką, którą uznasz za najwygodniejszą i zacznij działać. Joga i medytacja byłyby jednak doskonałym wyborem. Większość ludzi, którzy medytują każdego dnia, mają zdrowsze i mocniejsze włosy.

3. Systematyczne treningi
Powinieneś ćwiczyć przez 30 do 40 minut i pięć razy w tygodniu dla zdrowego ciała, w tym włosów. Połączenie cardio i treningu siłowego byłoby świetne. To zrównoważyłoby twoje hormony i zwiększy krążenie krwi do ciała i skóry głowy.

4. Porzuć wszystkie niezdrowe nawyki
Następną rzeczą, którą musisz zrobić, to pozbyć się wszystkich niezdrowych nawyków. Przestań pić alkohol, palić, spożywać posiłki późno w nocy. Wyeliminuj niezdrowe tłuszcze i węglowodany w posiłkach. To z pewnością pomoże włosom stać się silniejszymi.

5. Dobry sen
Aby zrównoważyć hormony i powstrzymać wypadanie włosów, musisz dobrze spać. Siedem do 8 godzin snu w nocy to wszystko, czego potrzebujesz. Pozwoli to na prawidłowe funkcjonowanie i sprawi, że poczujesz się świeżo.

6. Zmień swój jadłospis
Ogranicz czerwone mięso i alkohol. Zastąp je owocami, warzywami, pełnymi ziarnami pszenicy i chudym mięsem.
Dzięki tym niewielkim zmianom możesz pomóc swojemu organizmowi lepiej wyrównać poziomy hormonów, co z kolei sprawi, że Twoje włosy będą zdrowsze i zapobiegną wypadaniu włosów.

Więcej porad żywieniowych przy wypadaniu włosów
jaką dietę stosować przy wypadaniu włosów

Użyj octu jabłkowego w połączeniu z pokarmem bogatym w białko, aby zmniejszyć wypadanie włosów i stymulować wzrost włosów.
Usuń wszystkie cukry, przetworzone produkty spożywcze i produkty mleczne z diety, ponieważ może to nasilić wypadanie włosów.
Jedz jajka, ale z żółtkiem, aby utrzymać dobre wchłanianie biotyny.
Spożywanie pokarmów bogatych w krzemionkę, takich jak seler, kiełki i papryka.
Przed spożyciem zmocz ziarna, orzechy i rośliny strączkowe w czystej wodzie. Dodaj do niej kilka kropli octu jabłkowego i pozwól namoczyć przez 8 godzin.
Obejmij mleko kokosowe, organiczne jajka, brązowy ryż, jagody i białko z konopi w codziennej diecie.
Spożywanie zdrowej i zbilansowanej diety to pierwszy krok w kierunku poprawy zdrowia włosów.

Podczas gdy walka z łysieniem jest stresująca, jest nadzieja – badania pokazują, że możliwe jest pogrubienie włosów poprzez zmiany w diecie.

Pamiętaj o włączeniu do jadłospisu:

Szpinak: szpinak jest doskonałym źródłem żelaza, witaminy A i C oraz białka. Niedobór żelaza jest główną przyczyną wypadania włosów, a szpinak jest nie tylko bogaty w żelazo, ale zawiera również sebum, który działa jak naturalna odżywka do włosów. Zapewnia nam także kwas omega-3, magnez, potas, wapń i żelazo. Pomagają one utrzymać zdrową skórę głowy i lśniące włosy.

Marchewki i słodkie ziemniaki: znana jako dobra dla oczu, marchew zawiera witaminę A, która również poprawia wzrost włosów. Słodkie ziemniaki są również bogate w beta-karoten, który przekształca się w witaminę A w naszym ciele. Niedobór witaminy A może prowadzić do wysuszenia i swędzenia skóry głowy.

Jajka i produkty mleczne: mleko, jogurt, ser, jaja itp. Są bogate w  niezbędne składnikami odżywczymi, takie jak białka, witamina B12, żelazo, cynk i kwasy tłuszczowe omega-6. Produkty mleczne są również doskonałym źródłem biotyny (witaminy B7), znanej z walki z wypadaniem włosów.

Owies: spożyj miskę płatków owsianych do porannego posiłku, aby pożegnać się z wypadaniem włosów. Owies są bogate w błonnik, cynk, żelazo, kwasy tłuszczowe omega-6 i wielonienasycone kwasy tłuszczowe (PUFA), które stymulują wzrost włosów i sprawiają, że włosy stają się gęste i zdrowe.

Orzechy włoskie: dodaj orzechy włoskie do swojej diety, aby zapobiec wypadaniu włosów. Zawierają biotynę, witaminy z grupy B (B1, B6 i B9), witaminę E, dużo białka i magnezu, które wzmacniają łuski włosów i odżywiają skórę głowy. Pomaga chronić komórki przed uszkodzeniem, które może być spowodowane słońcem.

Soczewica:  jest bogata w białko, żelazo, cynk i biotynę. Poza tym soczewica jest pełna kwasu foliowego, który jest niezbędny do przywrócenia zdrowia krwinek czerwonych, które dostarczają skórze i włosom bardzo potrzebnego tlenu.

Kurczak: mięso drobiowe jest bogate w wysokiej jakości białko, które wzmacnia kruche włosy i zapobiega ich łamaniu. Ponieważ włosy i paznokcie składają się z białek, należy je uwzględnić w codziennej diecie.

Truskawki: zawierają duże ilości krzemionki. Krzemionka jest minerałem śladowym, niezbędnym dla siły włosów i wzrostu włosów. Inne pokarmy bogate w krzemionkę to ryż, owies, cebula, kapusta, ogórek i kalafior.

Jogurt: jogurt jest pełen witaminy B5 i witaminy D, które są znane z promowania zdrowia mieszków włosowych. Alternatywnie, możesz również użyć jogurtu do stworzenia maski na włosy.

Pokarmy bogate w witaminę C: witamina C wspiera wchłanianie żelaza w naszym ciele, którego niedobór może prowadzić do utraty włosów. Witamina C jest również znana ze swoich właściwości antyoksydacyjnych, które zmniejszają szkody spowodowane przez wolne rodniki, które mogą sprawić, że twoje włosy będą łamliwe i słabe. Dodaj do diety owoce takie jak pomarańcze, papaja, jagody, limonka i kiwi. Witamina C pomaga również w wytwarzaniu niezbędnego białka zwanego kolagenem, który wzmacnia naczynia krwionośne podtrzymujące łuski włosów.

 

Cukier a wypadanie włosów

Większość ludzi rozumie, co robią słodkie produkty z obwodem talii. Ale niewiele osób wie, jak cukier wpływa na wypadanie włosów. Czy zatem cukier może powodować wypadanie włosów? Absolutnie. I może być równie szkodliwe jak dla reszty ciała.

Wysokie spożycie cukru podwyższa poziom cukru we krwi. W długim okresie wysoki poziom cukru we krwi może uszkadzać mieszki włosowe. Oto siedem rzeczy, które musisz wiedzieć o cukrzycy i wypadaniu włosów.

1. Jak poziom cukru we krwi i wypadanie włosów są bezpośrednio powiązane
Utrata włosów u osób chorych na cukrzycę jest stosunkowo powszechna. Nie z powodu samej cukrzycy, ale z powodu jej wpływu na poziom cukru we krwi.

Związek między cukrem i łysieniem u kobiet ma związek z krążeniem krwi. Wysoki poziom cukru we krwi powoduje słabe krążenie krwi. Kiedy twoja krew nie płynie tak, jak powinna, ma o wiele trudniej dotrzeć aż do mieszków włosowych na twojej głowie. Wynik? Słabe mieszki włosowe, które po prostu nie mogą rosnąć. A jeśli zostaną odcięte od właściwego krążenia zbyt długo, korzenie mogą się nie zregenerować.

Znajomość poziomu cukru we krwi jest ważna, aby dokładnie określić przyczynę wypadania włosów, nawet jeśli nigdy nie miałaś problemów. Poziom cukru we krwi może nie być jedynym powodem utraty włosów, ale z pewnością może być czynnikiem nasilającym wypadanie.

2. Dlaczego skoki cukru we krwi są złe dla cyklu wzrostu włosów
Istnieją dwa główne powody, dla których skoki cukru we krwi są złe dla cyklu wzrostu włosów.

Pierwszy to szok żywieniowy, który może mieć wysoki poziom cukru we krwi na mieszki włosowe. Stężenie cukru we krwi może pokrywać się z bardzo wysokim (lub niskim) poziomem glukozy, testosteronu i wielu innych hormonów. Zmiany te wpływają na zawartość krwi, która dostarcza składników odżywczych do mieszków włosowych. Nagły szok wywołany cukrem zmusza włosy, aby spróbowały zrozumieć, co się dzieje, aby wznowić cykl wzrostu włosów.

Drugie to pośrednie uszkodzenie spowodowane zmianą poziomu hormonów. Hormony odgrywają dużą rolę we wzroście włosów i ilekroć ich poziomy się zmieniają, tak samo jak długości każdej fazy cyklu wzrostu włosów. Ponownie, ta sytuacja prawdopodobnie nie byłaby jedyną przyczyną wypadania włosów, ale może i przyspieszyć wypadanie.

3. Cukier powoduje zapalenia skóry głowy
Wiemy, że cukier powoduje stan zapalny w organizmie. A także powoduje zapalenie skóry głowy.

Kiedy pojawia się na skórze głowy, nie jest to widoczny obrzęk lub gorący ból, o którym zwykle myślimy, gdy chodzi o stan zapalny. W rzeczywistości “zimne” zapalenie skóry głowy występuje, gdy krew nie krąży prawidłowo. Powoduje to poważne uszkodzenie skóry. Jeśli twoja skóra głowy jest zimna w dotyku, może to być zapalenie spowodowane przez cukier!

Żywność o wysokiej zawartości cukru i zapalenie skóry głowy idą w parze. Kompresy z gorącą wodą są dobre do krótkotrwałego odciążenia. Ale długoterminowym rozwiązaniem jest zrobienie wszystkiego, co w twojej mocy, aby poprawić i uregulować twoje krążenie krwi, a to oznacza umiarkowanie spożycia cukru.

4. Ograniczenie słodkich pokarmów to za mało
Wiemy, że dobre włosy zaczynają się od naszej diety. Aby powstrzymać cukier przed wpływem naszych włosów, powinniśmy jeść mniej cukru, prawda?

Nie dokładnie. Wyeliminowanie cukru może mieć wpływ na utratę włosów. Ale odpowiedź niekoniecznie oznacza wycięcie wszystkich słodkich pokarmów. To nie tylko to, co usuwasz z diety, to jest to, co wybierasz jako zamiennik.

Wymień te puste kalorie cukru na żywność bogatą w składniki odżywcze wzrostu włosów, takie jak białko, błonnik, witaminy z grupy B, witaminę C i minerały, takie jak żelazo i cynk. Podejmij świadomy wysiłek, aby spakować te rzeczy do codziennej diety. Jeśli masz problemy, zajrzyj do codziennego suplementu wzrostu włosów, który zajmuje się wszystkim.

5. Ćwiczenia mogą być brakującym ogniwem
Ćwiczenia nie ograniczają się tylko do spalania kalorii. Sport pomaga metabolizować cukier.

Metabolizacja to proces rozkładania jedzenia, które jemy, i przekształcania go w witaminy i składniki odżywcze, których potrzebuje nasz organizm. Cukier jest wykorzystywany do produkcji energii i innych ważnych funkcji, ale nadmiar cukru, który nie jest metabolizowany, wpływa do naszego krwiobiegu i wpływa na poziom cukru we krwi.

Uzyskanie konsekwentnych ćwiczeń, szczególnie cardio, pomaga zapewnić, że Twój organizm metabolizuje cukier jak niczyje interesy. Będziesz sprawny, a Twoje włosy będą w lepszej kondycji!

6. Nawadnianie
Pić dużo wody. Wiesz, że powinieneś ogólnie się nawadniać. Ale jeśli chodzi o włosy, picie większej ilości wody pomaga zwalczyć wpływ słodkich pokarmów na włosy.

Kiedy twoje ciało jest nawodnione, może faktycznie “wymusić” prawidłowe krążenie krwi, które może zostać zahamowane przez zbyt dużo cukru. Za każdym razem, gdy poprawiasz krążenie, Twoje mieszki włosowe są lepiej w stanie uzyskać witaminy i składniki odżywcze, których potrzebują od swojej diety.

 

Dostępne zabiegi na przerzedzenie włosów

Dostępne są skuteczne metody leczenia niektórych rodzajów łysienia. Możesz być w stanie odwrócić wypadanie włosów lub przynajmniej je spowolnić. W przypadku niektórych chorób, takich jak utrata włosów (łysienie plackowate), włosy mogą odrastać bez leczenia.

Zabiegi na wypadanie włosów obejmują odpowiednie kuracje, pobudzają wzrost włosów i spowalniają wypadanie włosów.

Dostępne są leki do leczenia łysienia androgenowego. Opcje obejmują:

Minoksydyl jest dostępny bez recepty lek zatwierdzony dla mężczyzn i kobiet. Występuje w postaci płynu, który codziennie wcierasz w skórę głowy. Nowe włosy mogą być krótsze i cieńsze niż poprzednie włosy. Wymagane jest co najmniej sześć miesięcy leczenia, aby zapobiec dalszej utracie włosów i rozpocząć odrastanie włosów. Konieczne jest kontynuowanie stosowania leku w celu zachowania efektu.

Możliwe skutki uboczne to podrażnienie skóry głowy, niepożądany wzrost włosów na sąsiadującej skórze twarzy i dłoniach oraz szybkie tętno (tachykardia).

Finasteryd (Propecia). Jest to lek na receptę zatwierdzony dla mężczyzn. Do codziennego przyjmowania. Wielu mężczyzn biorących finasteryd odczuwa spowolnienie utraty włosów, a niektórzy mogą wykazywać pewien nowy wzrost włosów. Finasteryd może nie działać równie dobrze u mężczyzn w wieku powyżej 60 lat.

Rzadkie działania niepożądane finasterydu obejmują zmniejszoną popęd seksualny i funkcje seksualne oraz zwiększone ryzyko raka prostaty. Kobiety, które są lub mogą być w ciąży, powinny unikać kontaktu ze związkiem. Finasteryd znajdziemy również w nielicznych preparatach trychologicznych https://dsddeluxe.com.pl/pl/searchquery/3.4.1/1/phot/5?url=3.4.1 
W przypadku kobiet leczenie może obejmować doustne środki antykoncepcyjne i spironolakton.

Przeszczep włosów
W najbardziej rozpowszechnionym typie trwałego wypadania włosów dotyczy tylko górnej części głowy. Przeszczep włosów lub chirurgia rekonstrukcyjna może w pełni wykorzystać włosy, które nie zostały uszkodzone łysieniem.

Podczas zabiegu przeszczepu włosów lekarz przeszczepia mieszki włosowe, z których każda zawiera od jednego do kilku włosów. Czasami pobierany jest większy pasek skóry zawierający wiele zespołów mieszkowych. Następnie wszczepia mieszek włosowy przez pęcherzyk do łysych części. Niektórzy lekarze zalecają stosowanie minoksydylu po przeszczepieniu, aby zminimalizować utratę włosów.

Procedury chirurgiczne w leczeniu łysienia są drogie i mogą być bolesne. Możliwe ryzyko to krwawienie i bliznowacenie.

Laseroterapia
Kilka niewielkich badań wykazało, że poprawia gęstość włosów. Konieczne są dalsze badania, aby pokazać długoterminowe efekty.

Mezoterapia

Iniekcja koktajli odżywczych lub osocza krwi silnie stymuluje mieszki włosowe. Regularne wykonywanie zabiegu mezoterapii gwarantuje wyhamowanie wypadania włosów i pobudzenie odrostu włosów.

Zabiegi i kuracje trychologiczne

Odpowiednio dobrane zabiegi trychologiczne dotleniają skórę głowy, detoksykują i przygotowują do intensywniej absorpcji później aplikowanych aktywnych substancji zawartych w preparatach trychologicznych.

Jeśli wypadanie włosów jest również Twoim problem i poszukujesz Trychologa w swojej okolicy – zadzwoń pokierujemy Cię do najlepszego specjalisty,

TEL.: 5 1111 5555

Do usłyszenia,
Zespół zbadajwlosy.pl