Zwalczanie łojotoku

Hormony, czynniki genetyczne, lecz także stres, niewłaściwe odżywianie czy czynniki środowiskowe mogą doprowadzić do rozwoju łojotoku – choroby, która może skończyć się utratą włosów. Łojotok zaliczany bywa wręcz do chorób cywilizacyjnych, ponieważ dotyczy coraz szerszej grupy osób. Jak rozwija się choroba i jak wygląda jej leczenie?

Niewłaściwa praca hormonów

Sebum wydzielane przez naszą skórę jest niezbędne dla ochrony przed wysuszeniem. Na ilość wydzielanego sebum wpływ mają hormony męskie – androgeny. Wahania poziomu androgenów, na przykład w okresie dojrzewania lub przekwitania bądź wskutek schorzeń, prowadzą do zwiększonego wydzielania sebum. Skóra staje się tłusta, świecąca, pojawiają się wypryski, włosy zaczynają szybko się przetłuszczać. Na początku można zaobserwować tzw. łupież łojotokowy, który nieleczony przekształca się w łojotokowe zapalenie skóry. Konsekwencją jest intensywne wypadanie włosów, nawet całymi garściami.

Łojotok a łysienie

Przy łojotoku mamy do czynienia z zaczopowaniem mieszków włosowych. Krew nie dociera do cebulki i mieszka, a niedotleniony i nieodżywiony zdrowy włos po prostu wypada. Próby leczenia łojotoku na własną rękę mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Leczenie powinno być kompleksowe i prowadzone pod okiem specjalistów.

Zwalczanie łojotoku

Ponieważ łojotok jest chorobą przewlekłą, stosujemy przede wszystkim leczenie objawowe. W zwalczaniu łysienia łojotokowego stosujemy m.in. peelingi, szampony i lotiony regulujące wydzielanie sebum i stymulujące regenerację skóry. Preparaty pielęgnacyjne powinny zawierać w składzie: kwas salicylowy, cynk, rezorcynol, ketokonazol, siarczek selenu.

W naszej klinice stosujemy preparaty enzymatyczne, które wnikają w głąb włosa, aż do podłoża mieszka. Doraźnie rozpuszczają one nadmiar sebum i skutecznie oczyszczają skórę głowy. Już po pierwszym zastosowaniu klient zauważa znaczącą poprawę w wyglądzie i kondycji włosów. Miesięczna kuracja pozwala zahamować łojotok i wyciszyć go nawet na wiele miesięcy. W ciągu kilku tygodni od zakończenia kuracji można zaobserwować odrastanie włosów. Zapraszamy na badania i konsultacje.