Zwalczanie łupieżu

Choroba skóry głowy polegająca na łuszczeniu się naskórka to łupież. Zrogowaciały naskórek złuszcza się w formie zauważalnych płatków. Przyczyny powstania łupieżu są różne – od przesuszonej, odwodnionej skóry, przez niewłaściwą pielęgnację, aż po nieodpowiednią higienę i niesystematyczne mycie głowy. Objawy choroby mogą nasilać wahania hormonalne, niezdrowy tryb życia, a nawet stres. Łupież nie jest wyłącznie problemem estetycznym i nie należy go lekceważyć, ponieważ nieleczony może doprowadzić do łojotokowego zapalenia skóry.

Aby wybrać skuteczną metodę zwalczania łupieżu, należy prawidłowo go zdiagnozować i określić stopień zaawansowania problemu. Warto w tym celu skorzystać z profesjonalnego wsparcia specjalisty trychologa, który zbada skórę głowy z użyciem mikrokamery. Po rozpoznaniu łupieżu specjalista trycholog dobiera odpowiednie preparaty lecznicze o wysokim stężeniu substancji czynnych. Preparaty trychologiczne na zwalczanie łupieżu łagodzą stan zapalny skóry i regulują wydzielanie sebum. Złuszczanie się wyraźnie słabnie, a skóra głowy regeneruje się i wzmacnia. Włosy natomiast odzyskują blask i witalność.

Oprócz szamponów, toników i lotionów dla skóry głowy z problemem łupieżu warto także stosować dedykowany peeling, który ułatwi usuwanie nadmiaru zrogowaciałego naskórka.

Co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko powstania lub nawrotu łupieżu?

  • Zadbaj o zdrowy styl życia. Właściwie się odżywiaj, unikaj produktów wysoko przetworzonych, jedz dużo warzyw i owoców bogatych w witaminy i minerały. Pij dużo wody, aby właściwie nawadniać organizm. Unikaj alkoholu i papierosów.
  • Staraj się ograniczać stres, który może stymulować problemy ze skórą głowy.
  • Dobieraj wysokiej jakości środki do codziennej higieny skóry głowy. Systematycznie myj głowę, a raz na jakiś czas sięgaj po peeling, aby nie dopuścić do nadmiernego nagromadzenia zrogowaciałego naskórka.
  • Staraj się ograniczać produkty do stylizacji fryzur, takie jak pianki, żele czy lakiery. Mogą one przesuszać skórę głowy i utrudniać jej oddychanie.
  • Stosuj preparaty witaminowe z cynkiem – jest on niezwykle ważny dla kondycji naszych włosów, skóry i paznokci.